Župni vjeronauk za pripravnike sakramenta svete potvrde (krizme):

Završio je upis đaka u osnovne i srednje. Među izbornim predmetima je i Katolički vjeronauk. Napominjemo da je upis vjeronauka obavezan za sve one koji pripadaju Katoličkoj Crkvi. To je sastavni dio upoznavanja naše vjere. Ukoliko netko ne upiše vjeronauk, a kasnije bi želio pristupiti sakramentu prve pričesti i krizme – neće se moći pričestiti i krizmati sa svojom generacijom, nego će morati dodatno pohađati satove vjeronauka u župi.

Prema odredbi Biskupskog Ordinarijata u Dubrovniku br. 609/2012 od 21. rujna 2012. godine podjela sakramenta svete potvrde u dubrovačkoj biskupiji ubuduće će biti na kraju drugog razreda srednje škole. Priprava za sakrament traje dvije godine.

a) Obavijest za srednjoškolce/srednjoškolke I. razreda srednje škole:

Upis mladića i djevojaka prvog razreda srednje škole za pred sakrament potvrde traje do 30. rujna 2014. u Župnom uredu Sv. Mihajla (pogledaj radno vrijeme župnog ureda).

Ako kandidati žive izvan Župe Sv. Mihajla tada moraju donijeti dopuštenje svojega župnika za pohađanje priprave i primanje potvrde u Župi sv. Mihajla u Lapadu.

Ako su kandidati kršteni izvan Župe Sv. Mihajla neka tada o tome donosu potvrdu iz župe u kojoj su kršteni. Isto vrijedi i ako su primili prvu pričest izvan Župe Sv. Mihajla. Svi dokumenti o kršenju i prvoj pričesti kao i dopuštenja vlastitih župnika moraju biti predani u Župni ured do Božića 2014., ako to nije moguće tada je o tome potrebno obavijestiti Župni ured.

Dokumenti, kojima se dokazuje sposobnost kumova za kumovanje, predaju se u Župni ured do Božića 2015. godine.

Vjeronauk za sve pred krizmanike I razreda srednje škole započinje prve subote u listopadu, to jest 4. listopada 2014. godine u 10:00 sati.

b) Obavijest za srednjoškolce/srednjoškolke II. razreda srednje škole:

Svetu potvrdu u našoj Župi primaju vjeroučenici drugih razreda srednjih škola koji stanuju na području naše Župe. Od kandidata se traži:

·         redovito pohađanje školskog vjeronauka od prvog razreda osnovne škole,

·         da su i u srednjoj školi upisali izborni predmet Vjeronauk, a ne Etiku,

·         da su pohađali župni vjeronauk 2013./2014. godine,

·         ozbiljnost u ponašanju i svjedočenju svoje vjere,

·         redovitost pohađanja nedjeljne euharistije i primanje sakramenata,

·         usvajanje određenog znanja o vjeri i Crkvi.

Svaki se od kandidata kroz prošlu školsku godinu uključio u različite aktivnosti (ministriranje, čitanje, pjevanje u zboru mladih, igranje nogometa, rad u karitasu, i dr.) pojedinih grupa mladih koje djeluju u našoj Župi. Nakon završene priprave i provjera, kandidati se mogu pripustiti primanju sakramenta sv. potvrde pri čemu ih prate njihovi kumovi.

Kumovi

Prema odredbama Zakonika Kanonskog prava Crkve kumovi na krštenju i potvrdi moraju imati primljene sve sakramente kršćanske inicijacije (krštenje, pričest i potvrdu), ako žive u braku moraju biti crkveno vjenčani i trebaju istinski živjeti kršćanskim životom. Dokaze o ispunjavanju ovih pretpostavki donose iz svojih župa u kojima stanuju i žive.

Usporedi: Kan. 874.

Potrebni dokumenti

Mladići i djevojke II. razreda srednje škole upisali su se prošle godine. Oni koji su redovito pohađali župni vjeronauk i nedjeljnu sv. misu tijekom prošle školske/vjeronaučne 2013./2014. godine sada nastavljaju svoju pripremu za primanje sakramenta potvrde.

Dokumenti, kojima se dokazuje sposobnost kumova za kumovanje, predaju se u Župni ured do Božića 2014. godine. Svi dokumenti koji su potrebni moraju biti predani u Župni ured do Božića, ako to nije moguće tada je o tome potrebno obavijestiti Župni ured.

Vjeronauk za sve krizmanike II. razreda srednje škole započinje prve subote u listopadu, tj. 4. listopada 2014. u 11:30 sati.

PRIJAVNICA ZA KRIZMU 2016