• 1
 • 2
 • 3

Svete mise 8.00, 10.00, 11.30 i 19.00 sati
"I za njih posvećujem samoga se da i oni budu posvećeni u istini"
*****U nedjelju 20. svibnja 2012. godine prije i poslije svih misa u župi sv. Mihajla biti će potpisivanje Peticije za ljudski život, a u povodu zakona o zamrzavanju ljudskog embrija. Akciju je pokrenula građanska inicijativa "I ja sam bio embrij".******

i ja sam bio embrij 1

Sedamnaesto poglavlje Ivanova evanđelja donosi Isusovu velikosvećeničku molitvu. Naziv je dobila po r. 19: "I za njih posvećujem samoga se da i oni budu posvećeni u istini". Glagolom "posvećivati" Stari zavjet označuje odabiranje i prinošenje žrtvenih životinja. Istim izrazom označavano je uvođenje svećenika u njihovu službu u jeruzalemskom hramu (usp. Izl 28, 41 i dr.). Isus koji se posvećuje za vjernike je prinositelj i prinos, svećenik i žrtveni dar. On ovu molitvu izgovara na kraju oproštajne večere kod koje je najavio svoju skoru smrt. Isusova posvećenost u tom povijesnom kontekstu znači svjesno predanje Ocu za druge, postojanje za druge koje ga vodi u nasilnu smrt. Posvećenost učenika je dobivanje udjela na Isusovoj predanosti Bogu za druge.
U današnjem odlomku ove molitve, iz koje vidimo ne samo da je Isus molio nego i što je molio, Isus najavljuje da je bio u svijetu ali nije od svijeta te moli za učenike koji ostaju u svijetu a ne smiju biti od svijeta, ne smiju se posvjetovnjačiti. Očito da ovdje "svijet" nije isto što u Iv 3, 16 gdje Isus u razgovoru s Nikodemom govori da Bog ljubi svijet i šalje mu svoga Sina "da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni". "Svijet" u ovom poglavlju i na nekim drugim mjestima u četvrtom evanđelju su povijesni Židovi koji su upoznali Isusa i svjesno odbili da mu povjeruju.

U vrijeme kad Ivan ovo zapisuje svijet su Židovi i pogani koji se suprotstavljaju kršćanima, a odatle u izvedenom smislu svi ljudi kroz povijest koji imaju priliku upoznati Krista kroz propovijedanje i svjedočenje Crkve, ali mu se svjesno zatvaraju. "Svijet" ima svoja pravila uspješnog ponašanja i zarobljenosti u ovozemaljske užitke. Isus i njegovi sljedbenici jesu u svijetu, postoje za svijet sa željom da svima uprisutne Božju očinsku brigu i ljubav, ali nisu od svijeta, ne ravnaju se po svjetovnim kriterijima.
Za prvo čitanje imamo Lukin prikaz izbora Matije na mjesto Jude, kako bi zbor apostola bio popunjen na Dvanaest pred silazak Duha Svetoga i početak djelovanja Crkve. Glavni uvjet za kandidata jest da je prošao s Isusom događaje njegova javnog djelovanja i da ga je vidio uskrsloga. Apostol ima svjedočiti što je Isus činio i govorio te sabirati Crkvu snagom Uskrsloga i njegova Duha. Ovakav kriterij za izbor u zbor pročelnika Crkve pokazuje da su Apostoli i sva Crkva s njima u svijetu, ali ne od svijeta. Ne traži se najšarmantniji ni najobrazovaniji, nego onaj koji ima iskustvo "biti s Isusom" i koji je čuo osobno njegov uskrsni nalog (usp. Mk 3,14: "Ustanovi Dvanaestoricu da budu s njime i da ih šalje propovijedati").
Ova misna čitanja podsjećaju nas da su svi krštenici, kao Crkva u vremenu i prostoru, u svijetu ali ne od svijeta. Pitajmo se koliko podliježemo duhu svijeta u svom vjerničkom življenju i djelovanju. Smijemo biti svjetski u smislu okrenutosti svijetu, ali ne svjetovnjački u smislu dodvoravanja moćnicima i podlijeganja utjecaju svjetovne mode.


Prvo čitanje: (Dj 1,15-17.20a.20c-26)

Čitanje Djela apostolskih
U one dane ustade Petar među braćom - a bijaše sakupljenog naroda oko sto i dvadeset duša - i reče: "Braćo! Trebalo je da se ispuni Pismo što ga na usta Davidova proreče Duh Sveti o Judi koji bijaše vođa onih što uhvatiše Isusa. A Juda se ubrajao među nas i imao udio u ovoj službi. Pisano je doista u Knjizi psalama: Njegova kuća nek opusti, njegovo nadgledništvo nek dobije drugi! Jedan dakle od ovih ljudi što bijahu s nama za sve vrijeme što je među nama živio Gospodin Isus - počevši od krštenja Ivanova pa sve do dana kad bi uzet od nas - treba da bude svjedokom njegova uskrsnuća. I postaviše dvojicu: Josipa koji se zvao Barsaba a prozvao se Just, i Matiju. Onda se pomoliše: "Ti, Gospodine, poznavaoče svih srdaca, pokaži koga si od ove dvojice izabrao da primi mjesto ove apostolske službe kojoj se iznevjeri Juda da ode na svoje mjesto." Ondaa baciše kocke i kocka pade na Matiju; tako bi pribrojen jedanaestorici apostola.
Riječ Gospodnja.

Pripjevni psalam: (Ps 103,1-2.11-12.19-20ab)

Blagoslivljaj Jahvu, dušo moja,
i sve što je u meni, sveto ime njegovo!
Blagoslivljaj Jahvu, dušo moja,
i ne zaboravi dobročinstva njegova!

Jer kako je nebo visoko nad zemljom,
dobrota je njegova s onima koji ga se boje.
Kako je istok daleko od zapada,
tako udaljuje od nas bezakonja naša.

J ahve u nebu postavi prijestolje svoje,
i kraljevska vlast svemir mu obuhvaća.
Blagoslivljajte Jahvu, svi anđeli njegovi,
vi jaki u sili, što izvršujete naredbe njegove.


Drugo čitanje: (1Iv 4,11-16)

Čitanje Prve poslanice svetoga Ivana apostola
Ljubljeni, ako je Bog tako ljubio nas, i mi smo dužni ljubiti jedni druge. Boga nitko nikada ne vidje. Ako ljubimo jedni druge, Bog ostaje u nama, i ljubav je njegova u nama savršena. Po ovom znamo da ostajemo u njemu i on u nama: od Duha nam je svoga dao. I mi smo vidjeli i svjedočimo da je Otac poslao Sina kao Spasitelja svijeta. Tko ispovijeda da je Isus Sin Božji, Bog ostaje u njemu, i on u Bogu. I mi smo upoznali ljubav koju Bog ima prema nama i povjerovali joj. Bog je ljubav i tko ostaje u ljubavi, u Bogu ostaje, i Bog u njemu.
Riječ Gospodnja.


Evanđelje: (Iv 17,11b-19)

Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu
U ono vrijeme: Isus podiže oči k nebu i pomoli se: "Oče sveti, sačuvaj ih u svom imenu koje si mi dao: da budu jedno kao i mi. Dok sam ja bio s njima, ja sam ih čuvao u tvom imenu, njih koje si mi dao; i štitio ih, te nijedan od njih ne propade osim sina propasti, da se Pismo ispuni. A sada k tebi idem i ovo govorim u svijetu da imaju puninu moje radosti u sebi. Ja sam im predao tvoju riječ, a svijet ih zamrzi jer nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Ne molim te da ih uzmeš sa svijeta, nego da ih očuvaš od Zloga. Oni nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Posveti ih u istini: tvoja je riječ istina. Kao što ti mene posla u svijet tako i ja poslah njih u svijet. I za njih posvećujem samog sebe da i oni budu posvećeni u istini."
Riječ Gospodnja.

Pretraži

Raspored svetih misa

 • Župna crkva Svetog Mihajla +

  Dr. Ante Šercera 1, Dubrovnik, tel /fax.: 432-027
  Nedjeljom u 8.00, 10.00, 11.30 i 19.00 sati.
  Radnim danom i subotom: 07.00 i 19.00 sati.
   
 • Crkva Gospe od Milosrđa +

  Liechtensteinov put 16, Dubrovnik, tel.:325-155, fax: 325-156

  Nedjeljom: 9.00, 11.00 i 20.00 sati (od 08.06.)
  Radnim danom: 20.00 sati

 • Crkva Svetog Josipa +

  Kardinala Stepinca 26, Dubrovnik

 • Bolnička kapela Gospe od Zdravlja +

  Opća bolnica Dubrovnik
  Nedjeljom sveta misa u 9:00 sati u bolničkoj kapeli.

  Opširnije

 • 1

Djelatno vrijeme ureda

Mihajlo slika

ŽUPA SV. MIHAJLA

Dr. Ante Šercera br. 1

D U B R O V N I K

Tel.: 020/432-027

  RADNO VRIJEME UREDA

PON 14-18,

UTO 8-12,

SRI 14-18,

ČET 14-18,

PET 8-12

           Za sve informacije i upite možete se obratiti na broj župnog ureda u radno vrijeme 020/432027 na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

U hitnim slučajevima (bolesnik, smrt) ured je uvijek otvoren.

Don Robert Ćibarić, župnik, 091/600-1404

          Don Ivo Markić, župni vikar, 099/690 5676