Dubrovačka biskupija i ove godine uoči Feste sv. Vlaha organizira ciklus tribina pod nazivom "U susret svetom Vlahu".

Prva tribina održala se  u četvrtak, 19. siječnja u 19 sati u dvorani Ivana Pavla II u samostanu sv. Klare. Gost je bio splitski novinar i publicist Ivan Ugrin, koji je održao predavanje na temu ''Mediji - nositelji ili stvaratelji istine''.
    Tribinu je započeo citirajući A. G. Matoša i njegov idealizirani pogled na to kakav bi trebao biti novinar.
    No novinaristvo je danas postalo senzacionalističko i time se traga za čitateljstvom. Ugrin nam je prezentirao kako je problem monopolizacije i manipulacije u novinarstvu naznačen već dvadeset godina i protiv njega se teško boriti.
    Citirao nam je dio knjige "Protokol sionskih mudraraca" u kojem se govori o kontroli nad medijima. Proces centralizacije medija je u tijeku te je napomenuo je da bez potpune kontrole nad medijima nema ni potpune kontrole nad ljudima.

Upravo stoga danas je vrlo teško biti slobodan, objektivan i nadsve kritičan novinar.
     Mediji imaju ulogu stvaranja javnog mjenja, ali sve najvažnije medijske kuće su međusobno povezane, te stvarujući zapravo šumu novina, televizija i portala mi nemamo uopće istinitu sliku o događajima oko nas, jer su sve vijesti kontrolirane i onda nažalost jednim citatom nam je ilustrirao što je to današnje senzacionalitičko novinarstvo... laž je postala istinom..., a istina je ono što mi pišemo.

Sveti Otac se zalaže za uvođenje infoetike, a Crkva se mora prilagoditi i biti na tragu poruka Oca Ivana Pavla II, te mediji moraju postati sredstvo kojim cemo doći do naših vjernika i prenijeti im poruku. Osim toga moramo stvoriti medije koji će prenosti poruku Evanđelja, ali da bi ta poruka došla do svih i Crkva se mora prilagoditi, religiozne teme moraju biti interesantne, a na kraju citirajući Marka Matušića doktora i franjevca rekao je da  Crkva mora prilagoditi prezentaciju svog djelovanja  novom vremenu.

tribina crkva i mediji
    Nakon tribine razvila se živa diskusija na temu koja nimalo nije ostavila ni nas slušatelje ravnodušnima.

Druga tribina na temu "Kršćani i Europa" održat će se 26. siječnja u 19 sati u istom prostoru, a gost predavač bit će doktor prava i politolog dr. Neven Šimac.