Naši svećenici i ministranti na misi posvete ulja u katedrali
- Detalji
a svećenici su, među njima i naš župnik i župni vikar, obnovili svoja obećanja dana na ređenju.
Na početku je biskup, prije pokajničkog čina, pozvao svećenike da se prisjete obećanja danih na svom ređenju, da se propitaju koliko su ih vjerno vršili, te da obećaju da će ih još vjernije vršiti. Kasnije tijekom misnog slavlja svećenici su obećanja dana na dan svog svećeničkog ređenja još jednom izrekli i obnovili.
U propovijedi biskup je naglasio da bi Crkva trebala biti prostor koji Krist nudi u povijesti i gdje ga suvremeni čovjek može susresti, te nastavio obraćajući se svećenicima: „Svjesni smo da je ovo teorija koja u praksi može biti shvatljiva i prihvatljiva našim vjernicima, osobito među njima onima koji su se udaljili od vjere, samo ako mi, službenici Crkve, vlastitim primjerom pokažemo da to doista tako funkcionira. Kako to pokazati? Tako da pokažemo ljudima da smo to što jesmo za njih, da su nam oni važni, da je naše vrijeme njihovo vrijeme, naše sposobnosti njihove sposobnosti, naš novac njihov novac, da su vrata naših crkava, naših župnih kuća i pastoralnih centara, a u svemu tome zapravo vrata naših srca, zaista otvorena, ma da se s nama i preko nas doista može susresti Krista, da mi govorimo njegove riječi, dijelimo njegove sakramente i svjedočimo njegovo zajedništvo, ljubimo njegovom ljubavlju. Papa Franjo ide, čini se, i korak dalje. Za njega nije dovoljno čak niti to da očekujemo otvorenim vratima, nego on traži i iskorak od svojih vrata prema vratima drugih, od svojih domova prema domovima onih kojima smo poslani. 'Moramo izaći iz sebe i krenuti prema periferiji, prema ljudima', govorio je današnji papa prije godinu dana kao kardinal Bergoglio. Velika je ovo odgovornost svih kršćana, ali osobito nas koji smo, kako smo molili u zbornoj molitvi 'postali dionici posvećenja kojim je Bog jedinorođenoga Sina svoga pomazao Duhom Svetim za Krista i Gospodina da (bismo) u svijetu (bili) svjedoci njegova otkupljenja'“.
Tražeći način kako to ostvariti, biskup nudi dva izraza vjerskog života koja donosi Poruka Božjem narodu s XIII. opće redovne Biskupske sinode, koja kaže da „prvi sačinjava dar i iskustvo kontemplacije. Svjedočanstvo koje svijet smatra uvjerljivim mora proizići jedino iz klanjanja i razmatranja otajstva Boga, Oca, Sina i Duha Svetoga, samo iz dubine duše koja poput toplog krila prima jedinu riječ spasenja.“ Biskup je naglasio da je molitva nužnost bez koje se ne može na pravi način shvatiti svećeničko poslanje jer tko ne moli nije u stanju raspoznavati bitno, mimoilazi Božji zov u svakodnevici, riječi i djela više ne proizlaze iz slušanje Božje riječi.
„Drugi znak autentičnosti nove evangelizacije – kažu sinodalni oci, a svojim nastupima vrlo jasno poručuje papa Franjo – ima lice siromaha. Biti uz onoga koji je ranjen životom nije samo nešto čime iskazujemo svoju socijalnu dimenziju, već je nadasve duhovni čin jer u licu siromaha blista lice samoga Krista. Siromasima treba priznati povlašteno mjesto u našim zajednicama, mjesto koje ne isključuje nikoga, već želi odražavati kako je Isus bio uz njih vezan.“
Uspoređujući ova dva načina, biskup je kazao: „Dok se prvi izraz vjerskog života, a s tim i naše svećeničke i općenito kršćanske autentičnosti, više usmjerio prema onom što govorimo, jer bez trajnog odnosa s Bogom naš govor o Bogu s vremenom prestaje biti autentičan i mi počinjemo propovijedati i navješćivati više sebe nego Boga, ovaj drugi izraz vjerskog života i autentični znak nove evangelizacije je kako to što govorimo svjedočimo životom koji živimo.“
Tijekom euharistijskog slavlja biskup je posvetio i ulje koje će se koristiti u djeljenju sakramenata kroz ovu godinu.
Šime Zupčić
posvetaposveta posvetaposveta posvetaposveta posvetaposveta posveta posveta posveta posveta posveta posveta posveta posveta posveta posveta posveta posveta posveta posveta