• 1
 • 2
 • 3

ignacije naslovPovodom 100. obljetnice smrti dubrovačkog dobročinitelja i viteza Svetog Groba Jeruzalemskog Ignacija Amerlinga u subotu, 23. studenog u dvorani pape Ivana Pavla II. u Dubrovniku održan je znanstveni skup o Amerligu.
Na početku sve okupljene pozdravio je moderator skupa Ivan Viđen. Zatim se skupu obratio i Claude Grbeša, koji je zahvalio svima, a napose Ivanu Viđenu bez čijeg pronalaska portreta Ignacija Amerlinga (autora Vlaha Bukovca) ne bi niti bilo ovog skupa. Fra Stipe Nosić, provincijalni vikar Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri, istaknuo je da je Amerlign bio veliki dobrotvor koji je mnogo toga učinio i za samostan Male braće. Akademik Nenad Vekarić, zamjenik gradonačelnika Dubrovnika primijetio je kroz povijest veliki doprinos „stranih prezimena“, među kojima su i Amerlinzi, naglasivši da je Dubrovnik oduvijek bio otvoreni grad u kojem su „stranci postajali domaći“. Okupljenima se zatim obratio i mons. Mate Uzinić, dubrovački biskup, kazavši da se ovim skupom prisjećamo ljudi koji su ugradili sebe u dobrobit Dubrovnika, među kojima je i Ignacije Amerling. Izrazio je nadu da će nam svi oni biti poticaj da pridonosimo dobru Dubrovnika. Zatim je proglasio skup otvorenim.
Prvo predavanje pod nazivom „Doprinos obitelji Amerling slici Grada Dubrovnika u historicizmu“ održao je povjesničar umjetnosti Ivan Viđen. Kazao je da se novijim istraživanjima počinje otkrivati „bogatstvo materijala o Amerlinzima“. Prikazao je povijest obitelji Amerling u Dubrovniku, kazavši da su Ignacije i njegova braća i sestre prva generacija te obitelji rođenih u Dubrovniku. Viđen je istaknuo značaj Ignacija Amerlinga za povijest Dubrovnika i činjenicom da su Dubrovčani, na pročelju dubrovačke katedrale postavili spomenik dvojici velikana: Stjepanu Gradiću, te uz njega samo upravo Amerlingu.

Fra Josip Sopta u svom je predavanju iscrpno prikazao doprinos Amerlinga obnovi samostana Male braće, istaknuvši da su njegovi „tragovi“ u samostanu vidljivi posebno na tri mjesta: na pročelju sjevernog krila, kod ljekarne, te na ogradi, te su mu tu podignute i ploče.

Predavanje „Ignatius Amerling, vitez Svetog Groba Jeruzalemskog“ održao je Claude Grbeša koji je opisao kako je Amerling postao vitez, a istaknuo je i da je najpoznatiji Hrvat vitez Svetog Groba Jeruzalemskog bio bl. kardinal Alojzije Stepinac. Kazao je da se Red bavi pitanjima duhovnosti i opstankom kršćana u Svetoj zemlji. Upoznao je okupljene s podatkom da trenutno u svijetu postoji 6 Hrvata pripadnika ovog viteškog Reda, a da se radi na njihovom ponovnom uspostavljanju u Hrvatskoj.

Posljednje predavanje "Kulturno-povijesna baština Glogovnice, sjedišta sepulkralaca" održao je Vladimir Palošika koji je prikazao utjecaj tog viteškog Reda na šire područje Glogovnice, te iznio neka arheološka otkrića koja i danas svjedoče o njihovoj prisutnosti u povijesti.

Ignacije (Inje) Amerling (1830-1913) potomak je u Dubrovniku udomaćene austrijske obitelji doseljene početkom 19. stoljeća. Ljudi njegova kova i njegove generacije najbolji su dokaz kako načela koja su uključivala požrtvovnost za opće dobro i ljubav za Grad nisu nestala s propašću Dubrovačke Republike. Ignacije Amerling široj je javnosti danas možda najpoznatiji jer je u svoje i ime svoje braće rodnome gradu poklonio dvije javne fontane: onu na Brsaljama, rad poznatoga kipara Ivana Rendića i manju, postavljenu na Gundulićevoj poljani. Također je bio donator kipova svetaca koji su 1904. postavljeni na pročelja dubrovačke katedrale, rad kipara Marina Radice. Bio je počasni član i predsjednik brojnih dubrovačkih društava, a za svoja je filantropska djela 1900. proglašen vitezom Sv. Groba Jeruzalemskoga (uz Malteški red, jedini srednjovjekovni viteški red koji djeluje do danas), vitezom Reda cara Franje Josipa te je od pape dobio odličje Pro Ecclesia et Pontefice. Pokopan je u obiteljskoj grobnici na Mihajlu.

Tijekom skupa bili su izloženi predmeti velike povijesne važnosti, vezani uz Ignacija Amerlinga, između ostalog i dijelovi odjeće koju je nosio na Bukovčevom portretu, čija replika je također bila izložena. Organizatori skupa su Dubrovačka biskupija i Franjevačka provincija sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri, a pokrovitelj je Grad Dubrovnik.

Šime ZupčićPretraži

Raspored svetih misa

 • Župna crkva Svetog Mihajla +

  Dr. Ante Šercera 1, Dubrovnik, tel /fax.: 432-027
  Nedjeljom u 8.00, 10.00, 11.30 i 19.00 sati.
  Radnim danom i subotom: 07.00 i 19.00 sati.
   
 • Crkva Gospe od Milosrđa +

  Liechtensteinov put 16, Dubrovnik, tel.:325-155, fax: 325-156

  Nedjeljom: 9.00, 11.00 i 20.00 sati (od 08.06.)
  Radnim danom: 20.00 sati

 • Crkva Svetog Josipa +

  Kardinala Stepinca 26, Dubrovnik

 • Bolnička kapela Gospe od Zdravlja +

  Opća bolnica Dubrovnik
  Nedjeljom sveta misa u 9:00 sati u bolničkoj kapeli.

  Opširnije

 • 1

Djelatno vrijeme ureda

Mihajlo slika

ŽUPA SV. MIHAJLA

Dr. Ante Šercera br. 1

D U B R O V N I K

Tel.: 020/432-027

  RADNO VRIJEME UREDA

PON 14-18,

UTO 8-12,

SRI 14-18,

ČET 14-18,

PET 8-12

           Za sve informacije i upite možete se obratiti na broj župnog ureda u radno vrijeme 020/432027 na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

U hitnim slučajevima (bolesnik, smrt) ured je uvijek otvoren.

Don Robert Ćibarić, župnik, 091/600-1404

          Don Ivo Markić, župni vikar, 099/690 5676