(U subotu, 8. rujna 2012. godine je Mala Gospa. Župna sv. Misa u Svetištu Gospe od Milosrđa je ujutro u 8.00 sati. Organizirano hodočašće iz naše Župe do Svetišta kreće u  7.00 sati ujutro ispred župne crkve sv. Mihajla.)

Mala Gospa je spomendan rođenja Blažene Djevice Marije. Slavi se 8. rujna. Marijino rođenje je pretkazano i naviješteno u Starom zavjetu. Zove se tako, budući da se slavi “mala Marija”, spomendan Marijinog rođenja, za razliku od “Velike Gospe”, blagdana Marijinog uznesenja na nebo, 15. kolovoza. Blagdan Male Gospe ima svoje početke u Jeruzalemu, u 5. stoljeću. Tada je, naime, na mjestu gdje je prema predaji stajala Marijina rodna kuća, sagrađena crkva u čast svetoj Ani, Marijinoj majci. Kao spomen na ovu posvetu razvio se blagdan u čast Male Gospe: najprije na kršćanskom Istoku, a od 7. stoljeća i na Zapadu. Za crkveni kalendar je karakteristično da se za kalendarske spomendane svetaca uzima njihov “rođendan za nebo”, to jest njihov smrtni dan. U tri slučaja se, naprotiv, kao blagdan slavi početak zemaljskog života: Isusovo rođenje na Božić, rođenje Ivana Krstitelja 24. lipnja i Marijino rođenje – Mala Gospa 8. rujna. Drugim blagdanom slavi se i završetak njihova zemaljskog života. To je prije svega zbog zasebne uloge koju su u Božjem djelu spasenja imale ove tri osobe. Davna latinska izreka to ovako sažima: “Joannes fuit lucifer, Marija aurora, Christi nativitas ortus solis. – Ivan je bio zvijezda, Marija jutarnja zora, Kristovo rođenje sunčev izlazak.” Iako je Mala Gospa manji blagdan, nezapovijedan, vrlo je drag puku.

U svetištu Gospe od Milosrđa u Gospinu polju u Dubrovniku u subotu 8. rujna svečano će se proslaviti blagdan Male Gospe. Mise na blagdan počinju u 4 sata ujutro i bit će svakog sata do podne. Svečano večernje euharistijsko slavlje u 19 sati predvodi dubrovački biskup Mate Uzinić. Devetnica uoči blagdana počinje u Svetištu u četvrtak 30. kolovoza. Svaku večer u 18.30 molit će se krunica nakon čega slijedi misa u 19 sati. Voditelji devetnice su fra Željko Cestar iz Varaždina, fra Miljenko Šteko iz Međugorja i fra Ivica Petanjak iz Rijeke. Tijekom devetnice na raspolaganju će biti svećenici za ispovijed.